Kolej / Pociągi / Dworce

Czym, po czym i jak jeździmy
Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Kontakt:

Kolej / Pociągi / Dworce

Post autor: Matt » 18.04.2006, 15:32

Pociągi Bombardiera trafią na Śląsk
14-04-2006

Firma Bombardier Transportation Germany wygrała przetarg na dostawę 14 pociągów dla województw śląskiego i mazowieckiego.

Wskutek protestów przetarg ciągnął się grubo ponad rok. Wreszcie w piątek wybrano ofertę firmy Bombardier. Oferta niemieckiej firmy opiewa na 267 mln zł (bez VAT-u) i była o 10 mln droższa od tej, którą proponowała szwajcarska firma Stadler. - Zdaniem ekspertów wyższa cena za pociągi wyprodukowane przez Bombardiera zostanie zniwelowana po czterech latach eksploatacji - poinformował zarząd województwa mazowieckiego.

Do woj. śląskiego trafią cztery z 14 zamawianych wspólnie przez oba regiony pociągów. Według wstępnych deklaracji będą obsługiwać najbardziej obciążone trasy, m.in. Częstochowa - Katowice - Gliwice.
A tak wyglądają pociągi produkowane przez Bombardiera. Podobno pociągi te zaczną kursować w połowie 2007 roku. Miło będzie czymś takim podróżować po Śląsku :) :

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09.01.2008, 01:43 przez Matt, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej nie mam pewności." - A. Einstein

Awatar użytkownika
ZiGi
Mistrzu
Mistrzu
Kontakt:

Post autor: ZiGi » 18.04.2006, 16:27

Noo super ;) Widac ze cos wreszcie zaczyna isc "w dobra strone" ;) Mi sie bardzo ten pomysl podoba ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Cpt_Willard
Woźny
Kontakt:

Post autor: Cpt_Willard » 18.04.2006, 22:59

O ile mnie pamięć nie myli to jakiś miesiąc temu pociąg podobny do tego ostatniego na fotce jechał z Katowic do Częstochowy. Można się było nim przejechać, tylko stał dość długo na każdej stacji żeby ludzie mogli sobie wsiąść i obejrzeć. Ogólnie fajny sprzęt i diametralnie inny od tego co obecnie oferuje nam PKP :)
"The only thing I ever saw that came close to Objective Journalism was a closed-circuit TV setup that watched shoplifters in the General Store at Woody Creek, Colorado"
Hunter S. Thompson

Awatar użytkownika
konstantinov
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: konstantinov » 19.04.2006, 04:04

Jeżeli takim pociągiem można będzie pojeździć to ja nie mam nic przeciwko temu :) :wink:
"...I've Got Heart And Theres Nothing I Love More Than This Game..."
Obrazek
Obrazek
Obrazek

agusia
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: agusia » 08.12.2006, 22:15

Rzeczywiście miło się będzie podróżowało takimi pociągami, jak do tej pory kiedy je wprowadzą nie rozkradną torów i linii trakcyjnych

agusia
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: agusia » 12.12.2006, 21:56

A jak wam odpowiada nowy rozkład jazdy, bo wg mnie chyba zapomnieli o tym, że w powiecie zawierciańskim (i nie tylko) nie ma komunikacji miejskiej a perspektywa noclegu na PKP nie jest zbyt optymistyczna :)

Awatar użytkownika
BrowarMan
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: BrowarMan » 13.12.2006, 11:34

Ogólnie to nowy rozkład nie odbiega chyba zbytnio od poprzedniego...ja często podróżuje PKP i w sumie przyzwyczaiłem się do corocznych zmian..dla mnie najważniejsze jest to żeby po przyjeździe na dworzec zdążyć na "2"...nie wiem jak jest teraz ale przy starym rozkładzie nie bardzo było to realne a czasem aby wyjechać z Zawiercia uprawiało się maraton na przystanek pod warsztaty...
zobaczę jak będzie z tym rozkładem jazdy-ale cudów się nie spodziewam :idea:
Nigdy nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu, a potem pokonają doświadczeniem.

agusia
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: agusia » 13.12.2006, 20:56

Co mi z tego jak mam pociąg z Wrocławia bezpośrednio do Zawiercia, który przyjeżdża ok. 1 w nocy...jak 2 kursuje tylko do 22.10..., a gonienie za 2 pod warszaty to już chyba standard :)

axmax
Nowicjusz

Post autor: axmax » 05.01.2008, 10:46

i co z tego że dostaniemy luksusowe pociągi, jak wpadnie banda debili i pokarze ich poziom inteligencji w wierszykach!! w każdym wagonie powinien stać uzbrojony policjant i odrazu powinien wystrzelać taki syf społeczny!!

Awatar użytkownika
szwajcar
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: szwajcar » 05.01.2008, 12:52

W każdym wagonie to może nie ,ale powinno być kilku gości w pociągu którzy odpowiadają za porządek i bezpieczeństwo podróżnych wiem zaraz pewnie pojawi się wiele postów że są tacy ludzie itp ale sory ja ich nie widze w pociągach no może sporadycznie ,a dużo jeżdże pociągami i na krótkie trasy i tymi daleko bieżnymi i jednym słowem mówiąć jadąc na drugi koniec polski samemu jest przej.....ne bo kradną można dostać w ryj i niema nikogo kto by na bieżąco patrolowal pociąg i przedziały i dlatego jest tak jak jest.

Awatar użytkownika
prezesso222
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: prezesso222 » 06.01.2008, 11:15

popieram zdanie axmaxa powinni powybijać taki margines

Awatar użytkownika
szwajcar
Sporadyczny bywalec
Sporadyczny bywalec

Post autor: szwajcar » 06.01.2008, 11:37

No tak w sumie to by bylo najprościej , ale przywiązać większą uwage do pilnowania pociagu przez służby za to odpowiedzialne i karać wysokimi karami pieniężnymi a, jak niema kasy żeby zapłacić to niech odrabia społecznie kare i myje kible w pociągach.

Awatar użytkownika
prezesso222
Regularny bywalec
Regularny bywalec

Post autor: prezesso222 » 06.01.2008, 22:58

do tego niech jeszcze sprzątają to co leci z kibelków na tory hehe

Awatar użytkownika
Matt
Administrator
Administrator
Kontakt:

Post autor: Matt » 09.01.2008, 23:47

Ostatnio pojawiła się na naszym Forum wzmianka o szybkiej kolei, która miałaby przebiegać i przez Porębę. Dla zainteresowanych postanowiłem znaleźć trochę więcej informacji na ten temat. Mianowicie chodzi przedłużenie jeszcze nieistniejącego połączenia Katowice - Pyrzowice aż do Zawiercia. A to po to aby stworzyć alternatywne połączenie Katowic z Centralną Magistralą Kolejową (CMK) prowadzącą do Warszawy. Możliwe, że nowa kolej nie będzie się łączyła z CMK w Zawierciu lecz w Mrzygłodzie - czas pokaże. Jako priorytet postawiono na razie budowę tylko odcinka Katowice - Pyrzowice (chcą zdążyć przed EURO2012). Zrobiłem małą mapkę jak miałoby to wyglądać:

Obrazek

I jeszcze najświeższy wycinek z prasy jaki udało mi się znaleźć na necie:
Gazeta Wyborcza, 2007.07.31

...We wtorek okazało się też, że PKP Polskie Linie Kolejowe nie wycofują się z planów przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej do Katowic. Dzisiaj ta najsłynniejsza linia kolejowa w Polsce zaczyna się w Grodzisku Mazowieckim, a kończy w Zawierciu. Kolej chce stworzyć nową, alternatywną nitkę popularnej "ceemki". Pociągi do Warszawy miałyby jeździć starą trasą przez Sosnowiec i Zawiercie oraz całkiem nową, ale dużo szybszą - przez Pyrzowice, Piekary i Bytom. W ten sposób kolej zamierza upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: stworzyć bezpośrednie połączenie Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach oraz spowodować, że pociągi z i do Warszawy nie musiałyby zwalniać za Zawierciem.

Kolej tłumaczy, że nowa nitka CMK jest potrzebna, bo do 2015 roku pociągi mają osiągać na tej trasie prędkość od 300 do 320 km/godz. Choć dziś brzmi to jak żart, PKP zapewniają, że podróż z Katowic do stolicy skróci się w przyszłości z 2 godz. 50 min do 1,5 godz. Osiągnięcie takich prędkości dziś, gdy pociąg za Zawierciem musi zwalniać i wlec się do Katowic, nie jest i nigdy nie będzie możliwe. Dlatego potrzebna jest alternatywna trasa. - Chcę jednak uspokoić, że nie zamierzamy rezygnować ze starej. Pociągi będą jeździć obiema trasami - mówi dyrektor Stankiewicz, uspokajając tym samym władze zagłębiowskich miast, które już protestują przeciwko przedłużaniu CMK...
Jeśli macie jakieś dodatkowe info na ten temat to z chęcią poczytam ;)
Ostatnio zmieniony 13.01.2008, 15:32 przez Matt, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej nie mam pewności." - A. Einstein

Awatar użytkownika
Cpt_Willard
Woźny
Kontakt:

Post autor: Cpt_Willard » 10.01.2008, 12:17

300 do 320 km/godz. heheh jak nie zobaczę to nie uwierzę. Z tego co widzę to chcieli by wykorzystać starą trasę, ale i tak bez przebudowy by się nie obyło. No i jeszcze ciekawe co z tą prędkością na odcinkach zamieszkanych przez ludzi? Jakieś ekrany dźwiękoszczelne czy coś?
"The only thing I ever saw that came close to Objective Journalism was a closed-circuit TV setup that watched shoplifters in the General Store at Woody Creek, Colorado"
Hunter S. Thompson

ODPOWIEDZ